Tournament Report


Samurai Classic

Tournament Results  Mississauga 10/19/2019


Payne Huisman 1st kumite

Summer Scarlett 2nd Kumite

Evan Duval 4th kumite



WINDSOR TOURNAMENT RESULTS 2019

Carlina Chiocchio    1st kumite

Nixson Scarlett   1st Kobudo  3rd kata 3rd kumite

Parker Huisman    3rd kumite

Summer Scarlett  3rd kumite

Payne Huisman    2nd kumite   3rd Kata

Elliot Freeman-Coutts     3rd kumite  3rd kata



BURTNIK KARATE CLASSIC 2019  RESULTS

Nixson Scarlett 1st kumite 1st kumite 1st kobudo

Trent Dobson 1st kumite 1st kata 1st escrima

Jack Ciocca 1st kumite 1st escrima 2nd kata

Summer Scarlett 1st kumite 1st kata

Cristiano Ferreira  1st escrima 3rd Kumite 3rd kata

Payne Huisman 1st kata 2nd kumite

Emilia Ciocca 1st Kumite 2nd kata

Evan Falle 1st kumite 2nd kata

Mickayla Hodgins 1st kumite 2nd kata

Tamara Janzen 1st kata 3rd kumite

Antonio Pasqualino 1st kumite

Tristan Marron 2nd kumite 2nd kata 3rd escrima

Marcel Hidas 2nd kumite 2nd kata

Gavin Neilson 2nd escrima 3rd kobudo

Max Brendzey 2nd kumite 2nd escrima

Nicholas Speck 2nd kobudo 3rd kata

Owen Devertuil 2nd escrima

Brian Lyle 2nd kata

Chris Divers 2nd kumite

Wesley Wilding 3rd kumite

Evan Dolinski 3rd escrima 3rd kata

Evan Duval 3rd kata 3rd kumite

Ethan Parnell 3rd kumite 3rd kata

Parker Huisman 3rd kata



Brantford Tournament Results

February 2019
Chris Divers  
3rd kata  3rd kumite

Payne Huisman  1st kumite

Nicholas Speck  1st kata 2nd kumite 2nd kobudo

Evan Falle  3rd kumite

Nixson Scarlett  1st kata  2nd kumite 2nd kobudo

Summer Scarlett  3rd kata

Trent Dobson 1st kumite 2 kata




Windsor Open 2018
Results

Calum Donn 1st kumite

Emmett Murrell 2nd kumite

Megan Laffin  2nd kumite 3rd kobudo

David Cermak 3rd kata

Thomas Berner 3rd kumite

Eric Laffin 1st kumite 3rd kobudo 3rd kata


BURTNIK KARATE CLASSIC
2018

Owen Deverteuil 1st kumite 2nd sticks

Travis Duval 1st kata 1st kumite

Tamara Janzen 1st sticks 1st kata 3rd kumite

Tristan Marion  1st Kumite 2nd kata 3rd sticks

Calum Donn 1st sticks 1st kumite

Karter Duval 1st kumite

Ethan Parnell 1st sticks 3rd kumite

Danny Hoang 1st kobudo 2nd kata

Elliot Freeman-Coutts 1st kobudo

Payne Huisman 1st kumite 2nd sticks 2nd kobudo  3rd kata

GOLDGOLDGOLDGOLDGOLDGOLDGOLDGOLD

David Cermak 2nd kata

Carlina Chiocchio 2nd sticks

Eric Laffin 2nd sticks 2nd kobudo 3rd kumite

Cristiano Ferreira 2nd kumite 3rd sticks

Eli Penner 2nd

Henry Petrychanko 2nd kumite

Evan Dolinski 2nd kata

SILVERSILVERSILVERSILVERSILVERSILVERSILVER

Nixson Scarlett 3rd kata

Claire Bylsma 3rd sticks

Mickayla Hodgins 3rd kata

Jackson Montgomery 3rd sticks 3rd kata

BRONZEBRONZEBRONZEBRONZEBRONZEBRONZE

 

Brantford Tournament Results Feb/17/18

Nixson Scarlett  1st kumite  1st kata

Emmett Murrell  1st kuite  1st kata

Claire Bylsma  1st Kumite

Calum Donn  1st kumite

Henry Petrychanko  2nd kumite  2nd kata

Owen Devertuil  2nd kata

Elliott Freeman-Coutts  2 kata  3rd kumite  3rd kobudo

Thomas Berner  3rd kobudo

Danny Hoang  3rd kata

Mickayla Hodgins  3rd kumite

Carolina Chiocchio 3rd kumite

 



Windsor
Tournament Results 06/17


Ethan Dodman 1st kata 2nd kumite

Mickayla Hodgins 1st kumite 3rd kobudo

Danny Hoang 1st kobudo 3rd kata 3rd kumite

Elliott Freeman-Coutts 2nd kumite 2nd kata 3rd kobudo 

Calum Donn 2nd kumite

Richie 3rd kumite

Vanessa Dodman 3rd kumite

Megan Laffin 3rd kata

Eric Laffin 3rd kumite

Jackson Montgomery 3rd kobudo





2017 BURTNIK KARATE CLASSIC
 tournament results 


danny hoang 1st kobudo 1st kata 2nd kumite

danny kids kata grand champion

parker huisman 2nd kata

keith slappendel 1st kumite

lee palmquist 1st kumite

karter duval 2nd kumite 2nd kata

payne huisman 2nd kumite 3rd kata

gavin neilson 3rd kumite

jack ciocca 1st kata

isiah 1st kumite 2nd kata

harper kostyniuk 2nd kata 3rd kumite

travis duval 1st kumite 3rd kata

evan duval 3rd kumite

rowan neely 2nd kumite

nixson scarlett 1st kumite 2nd kata

nate bradberry 1st kata

eric laffin 3rd kata 3rd kobudo

thomas berner 2nd kobudo 3rd kata

mickayla hodgins 1st kumite 3rd kobudo

austin stangl 1st kumite 1st kata

calum donn 2nd kumite

phil samokhin 3rd kumite

grayson older 2nd kumite

emilia ciocca 1st kumite 2nd kata

elliot freeman-coutts 3rd kumite

norbert tanacs 1st kumite


OZAWA CUP 2017

Jack Ciocca 1st kumite

Eric Laffin 4th kumite

 

 



Brantford Tournament Results 2017

Nixson Scarlett 1st kumite 1st kata

Mickayla Hodgins 1st kumite 3rd kata

Vanessa Caissie 1st kumite  3rd kata

Calum Donn 1st Kumite

Jack Ciocca 1st kumite

Emilia Ciocca 1st kumite

Norbert Tanacs 1st kumite

Eric Laffin 2nd kumite

Danny Hoang 2nd kata

Emmett Murrell 2nd kata

Jariel Abraham 2nd kata

Jersiah Abraham 2nd kumite

Richie Hamm 3rd kumite

Antonio Pasqualino 3rd kumite

Gavin Neilson 3rd kumite



W.K.O.
 

Karate championships Hamilton
November 12-13th/ 2016


Vanessa Caissie  GOLD kumite  GOLD kata
Megan Mahoney GOLD kumite silver kata

Danny Hoang  GOLD  kobudo  silver kumite silver kata
Jariel Abraham GOLD

Richie Hamm  GOLD kumite

Jack Ciocca   silver kobudo kumite  bronze kata
Parker Huisman silver

Jackson Montgomery  bronze kata
Nicholas Speck bronze kumite

Calum Donn  bronze kumite
Jersiah Abraham bronze kata



Windsor Tournament Results
June 25  2016

Eric Laffin
1st kumite 1st kata 1st kobudo.....

under 14 black Belt grand champion

Mickayla Hodgins 1st Kumite 1st kata 1st kobudo

Jack Ciocca 1st kumite 1st kata 1st kobudo

Emilia Ciocca 1st kumite 1st kata

Vanessa Caissie 1st kata

Nixson Scarlett 2nd kumite 2nd kata

Mitchell Hunter 2nd kata 3rd kobudo 3rd kumite

Calum Donn 2nd kumite

Jariel Abraham 2nd kumite

Danny Hoang 2nd kata 3rd kobudo

Thomas Berner 3rd kobudo


Burtnik Karate Classic Tournament Results

Danny Hoang  1st Kata 3rd kobudo  & KIDS KATA GRAND CHAMPION

Mitchell Hunter  1st kumite

Eric Laffin  2nd kumite 2nd kata 2nd kobudo

Evan Dolinski  1st kata

Owen DeVerteuil  1st kumite

Calum Donn 1st kumite

Nixson Scarlett   1st Kata

Gavin Nelison  1st kumite

MoonYoung Choi   1st kata 3rd kumite

Lee Palmquist  1st kumite

Megan Mahoney  1st kata  2ndkumite

Jersiah Abraham 1st kata 1st kumite

    Misbah Memon  2nd kumite 3rd kata

    Vanessa Caissie 2nd kata  2nd kata 

    Elliot F.C. 3rd kata

    Mickayla Hodgins   2nd kobudo 3rd kumite

    Jariel Abraham  3rd kata

    Josh Howard 2nd kata 3rd kata

    Hazel Heaton 2nd kumite 3rd kata

   Thomas Berner 3rd kobudo


Brantford
Feb. 2016

Tournament Results

Danny Hoang 1st Kata 3rd kumite

Vanessa Caissie 1st kumite

Eric Laffin 1st kata 3rd kumite 3rd kobudo

Mickayla Hodgins 1st kumite

 

Thomas Berner 2nd kumite 2nd kobudo

 

Calum Donn 3rd kumite

Owen DeVerteuil 3rd kumite

***********************************************************


NORTH
AMERICAN CUP ORLANDO FLORIDA  

Nov. 2015



Elliott Freeman-Coutts 1st kata 3rd kumite

Richie Hamm 2nd kumite

Hours of Operation

Monday to Thursday : 12:00 - 9:00pm
Friday : 4:00pm - 7:00pm
Saturday : 9:00am - 1:00pm

Contact Information

Phone or Email
Phone : 905-688-2300
Email : burtnik.karate@cogeco.ca

Location
110 Martindale Road
St. Catharines Ontario Canada